انرژی‌های تجدیدپذیر در مسیر تأمین توان نیمی از برق مصرفی جهان – از سال ۲۰۵۰ :

Wind Farm
مزرعۀ بادی

 

بر اساس یک تجزیه و تحلیل اقتصادی طولانی-مدت که توسط بلومبرگ­‌اِن‌­ای‌­اف (BloombergNEF) انجام شده است، از سال ۲۰۵۰ تقریباً نیمی از برق مصرفی جهان توسط انرژی­‌های بادی و خورشیدی تأمین خواهد شد. از سال ۱۹۷۰، سوخت­‌های فسیلی بخش اعظم همیشگی برق کل جهان را تا کنون در اختیار داشته‌­اند، لیکن این انرژی ارزان‌­تر بوده و تکنولوژی­‌های کارآمدتری نیز جهت تغییر آن تعیین می­‌گردند که تا اواسط این قرن، دو سوم تولید توان در سرتاسر جهان را از سوخت­‌های فسیلی به انرژی­‌های تجدیدپذیر تغییر دهند. در هنگام برخورد با دیگر انرژی­‌های جایگزین نظیر برق­‌آبی و هسته‌­ای، پژوهشگران یافتند که به میزان ۷۱ درصد از بازار می­‌تواند به انرژی­‌های تجدیدپذیر اختصاص یابد. این گزارش پیش­‌بینی می­‌کند که بین زمان کنونی و سال ۲۰۵۰، در حوزه‌­های جدید تولید توان، میزان ۱۱٫۵ تریلیون دلار سرمایه­‌گذاری خواهد شد که از این مقدار، ۸٫۴ تریلیون دلار به سمت تکنولوژی­‌های بادی و خورشیدی رفته و ۱٫۵ تریلیون دلار نیز به دیگر تکنولوژی­‌های بدون کربن نظیر برق­‌آبی یا هسته‌­ای تخصیص می­‌یابد.

 

Hoover Dam
دستارودهایی در حوزۀ برق‌آبی نظیر سد هوور (Hoover) که به ۱٫۳ میلیون نفر خدمت رسانی می‌کند، نیاز آینده به انرژی الکتریسیته که خود توسط سوزاندن سوخت‌های فسیلی حاصل می‌گردد را به میزان بیشتری از بین می‌برد.

 

به طور خاص ، باتری­‌های ارزان‌­تر و مواد مورد نیاز برای تولید آنها، به گسترش کاربردهایی از انرژی تجدیدپذیر در سرتاسر جهان کمک نموده است. نوآوری­‌های فناورانه هزینۀ تجهیزات خورشیدی را از ۷۹ دلار به ازای هر وات در سال ۱۹۷۵ به ۰٫۳۷ دلار به ازای هر وات در سال ۲۰۱۷ تنزل داده‌اند، در حالی که قیمت­‌های مربوط به توربین بادی از سال ۲۰۱۰ به میزان ۳۲ درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، ماشین­‌ها نسبت به هر زمان دیگری در گذشته، انرژی بیشتری را به خود می­‌کشند؛ ظرفیت­‌های متوسط جهانی نیز از ۱۶ درصد در سال ۲۰۰۰ به حدود ۳۱ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته‌­اند.

سب هنبست (Seb Henbest) از بلومبرگ‌­ان‌­اف‌­ای گفته است که: “ورود باتری­‌های ذخیره‌­سازی ارزان ­قیمت به معنای آن است که تحویل برق از باد و خورشید در آینده به طرز فزاینده­ای امکان­‌پذیر خواهد بود، بنابراین این تکنولوژی­‌ها حتی در هنگامی که باد در حال وزیدن یا خورشید در حال درخشیدن نیست، می­‌توانند به رفع نیاز برق کمک نمایند”. “نتیجه این است که انرژی‌­های تجدیدپذیر، بازار موجود برای ذغال سنگ، گاز و هسته‌ای را به میزان بیشتر و بیشتری می­‌بلعد”. انتظار می­‌رود که مصرف گاز پیش از پیک­‌سایی تا سال ۲۰۵۰ به طرز متعادلی افزایش یابد، لیکن این انتظار نیز می­‌رود که گاز همانند منابع انرژی تجدیدپذیر برای مدتی طولانی در بازار باقی بماند و در مواقع ذخیره‌­سازی زیاد انرژی و همچنین در زمانی که خروجی­‌های انرژی­‌های تجدیدپذیر در حداقل خود باشند، به عنوان یک پشتیبان به آن مراجعه شود.

علیرغم تلاش‌های بی­‌تردید به منظور احیای صنعت ذغال سنگ امریکا، کارشناسان اظهار نمودند که منابع استخراجی با یک پیک مورد انتظار در سال ۲۰۲۷ و پیش از سقوط شدید، “بزرگترین بازندگان” این گروه هستند که از ۳۸ درصد از تولید برق جهان به تنها ۱۱ درصد در سال ۲۰۵۰ تقلیل می‌­یابند. کشورهای بزرگ نظیر چین و هند برای بخش اعظم برق مصرفی خود هنوز به طرز شدیدی بر ذغال سنگ تکیه می­‌کنند، لیکن گام­‌های بلند بسیار مهمی را نیز در جهت منابع انرژی پاک­‌تر برداشته­‌اند.

 

منبع : iflscience

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *